LOBELIOWE JEZIORA
SZLAK ROWEROWY POJEZIERZE DRAWSKIE

lobeliowe jeziora - szlak rowerowy

Szlak rowerowy - Lobeliowe jeziora

Szlak czerwony   LOBELIOWE JEZIORA - 33 km

Trasa szlaku: CZAPLINEK - ŁĄKA - STARE KALEŃSKO - PŁAWNO - PSIE GŁOWY - BYSZKOWO - TRZCINIEC - BROCZYNO - CZAPLINEK.

Charakterystyka szlaku
ZNAK NAZWA ILOŚĆ
Punkt widokowy Punkty widokowe 4
Inny zabytek Zabytki 3
Pole biwakowe Pole biwakowe 1
Kemping Kemping 3
Pensjonat Pensjonat 5
Hotel Hotel 3
Agroturystyka Agroturystyka 4
Zamek Zamek 1
Pomnik przyrody Pomnik przyrody 3
Muzeum Muzeum 1
Pomnik Pomnik 2
Grodzisko Grodzisko 1
Pojezierze Drawskie - atlas + mapa - przewodnik rowerowy
Pojezierze Drawskie - atlas + mapa
- przewodnik rowerowy

Lobeliowe jeziora to zbiorniki wodne z przezroczystą wodą i piaszczystym dnie o niskiej zawartości składników organicznych. Roślinność jezior lobeliowych jest uboga. Typowym przedstawicielem rośliny jest Lobelia Jeziorna (Lobelia Dortmanna). Od niej pochodzi nazwa takich właśnie akwenów wodnych. Jeziora lobeliowe najczęściej występują na Pomorzu. Na naszym szlaku jeziora usytuowane są wzdłuż długiej rynny polodowcowej znajdującej się na południe od miejscowości Czaplinek.

CZAPLINEK

Czaplinek to urokliwe miasteczko położone pomiędzy Jeziorami Czaplino i Drawsko, przy południowej granicy Drawskiego Parku Krajobrazowego na Pojezierzu Drawskim. Ze względu na swoje położenie Czaplinek przyciąga do siebie rzesze turystów. Tutaj tez przecinają się różnego rodzaju szlaki turystyczne.

Nasz szlak rozpoczynamy w Czaplinku na rynku. Ulicami: Ogrodową, Długą, Apteczną, Jeziorną i Złocieniecką opuszczamy miasteczko w kierunku wsi Łąka. Na zachód od wsi znajduje się spory kompleks leśny a w nim rezerwat Brzozowe Bagno. Jest to obszar o pow. 58,7 ha wypełniony bagnami i torfowiskami - ostoja lęgowa żurawia.

Za rezerwatem kierujemy się bardziej na zachód. Po drodze przejeżdżamy obok głazu Tempelburg.

Głaz Tempelburg

Tempelburg to napis wyryty na głazie narzutowym na pojezierzu. Dawniej nazywano tak Czaplinek. Głaz wystaje ponad ziemię na wysokość 3,5 m a obwód jego wynosi 19 m. Stąd już niedaleko do miejscowości Stare Kaleńsko.

Jezioro Drawsko + Czaplinek - mapa
Jez. Drawsko + Czaplinek
mapa turystyczna

Stare Kaleńsko

Mała miejscowość położona na płd-zach. od Czaplinka nad Jeziorem Kaleńskim. W miejscowości znajduje się zabytkowy pałac, w którym jest siedziba ośrodka sportowo-rekreacyjnego z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego. Do wsi Stare Kaleńsko jedziemy drogą tuż przy południowych brzegach jeziora, we wsi zawracamy, przejeżdżamy przez przejazd kolejowy i drogą przy północnym brzegu Jeziora Krzemno jedziemy w kierunku miejscowości Pławno.

Jezioro Krzemno

Jezioro Krzemno ma powierzchnię 139 ha a jego głębokość dochodzi do 36 m. Posiada bardzo urozmaicona rzeźbę dna i przeźroczysta wodę, stąd też cieszy się powodzeniem u miłośników nurkowania. To kolejne na naszej trasie z jezior lobeliowych. Dalej poruszamy się wzdłuż jego północnego brzegu az do momentu, kiedy droga będzie skręcać na północ do miejscowości Łąka. My jedziemy dalej na wschód droga przez las aż do przesmyku miedzy jeziorami Krzemno i Ciemniak.

Za przesmykiem droga skręca na północ i prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Ciemniak. Po dojechaniu do skrzyżowania z droga utwardzoną skręcamy na wschód by po chwili skręcić na południe do wsi Pławno.

Drawski Park Krajobrazowy - mapa
Drawski Park Krajobrazowy - mapa
- 100 atrakcji turystycznych

PŁAWNO

Pławno to mała, urokliwa miejscowość położona wzdłuż drogi nr. 177 prowadzącej z Czaplinka do Mirosławca. Wieś sołecka położona 3 km na południe od Czaplinka i ok. 1 km na płn-wsch od Jeziora Krzemno. Na południe od wsi rozciągają się lasy będące skrajem Borów Krajeńskich. We wsi znajduje się dwór zbudowany w stylu neoklasycystycznym a w pobliżu stoi ceglana gorzelnia z początku XX wieku.

Z Pławna kierujemy się na południe droga nr. 177 aż do kompleksu leśnego znajdującego się w przesmyku miedzy jeziorami Krzemno i Krzemienko. Tu szlak dzieli się na dwa: odcinek krótszy - skręcamy na wschód przed jeziorem Krzemienko, odcinek dłuższy - jedziemy dalej drogą nr. 177 aż do skrzyżowania z droga w kierunku miejscowości Psie Głowy. Obydwa odcinki łączą się przed miejscowości Psie Głowy. Ten drugi odcinek jest o wiele atrakcyjniejszy i pełen pięknych widoków.

Psie Głowy

Wieś sołecka położona nad jeziorem Nawsie ok. 7 km na południe od Czaplinka i ok. 2 km na wschód od drogi nr. 177. Mijamy wies i udajemy się w kierunku miejscowości Byszkowo.

Byszkowo

Byszkowo to mała mieścina położona nad jeziorem Byszkowo. Od zachodu i południa otoczona lasem. We wsi znajdują się zabudowania dworskie.

W Byszkowie skręcamy na północ w kierunku miejscowości Trzciniec.

Trzciniec

Trzciniec to mała wieś sołecka. Znajduje się w niej zespół pałacowy z początku XX wieku (1924 rok) wraz z oficyna, parkiem i ogrodem, wpisany do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Przejeżdżamy przez wioskę i kierujemy się na północ do miejscowości Broczyno.

BROCZYNO

Borczyno to wieś położona wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Broczyno. We wsi znajdują się zabytki: kościół ewangelicki, obecnie rzymskokatolicki, szachulcowy z 1793 r., park dworski z bukami, dębami, grabami, kasztanowcami, klanami i świerkami oraz dom nr 77 szachulcowy z XIX w.

Za Broczynem szlak skręca na zachód. Gruntowa droga ciągnąca się w stronę lasu rozpościera przed nami widok starej płyty lotniska. Jadąc skrajem lasu tuz przy końcu lotniska na skrzyżowaniu skręcamy na północ w kierunku Czaplinka. Wjeżdżamy w przesmyk pomiędzy jeziorami Młyńskie i Czaplino. Dalej uliczkami: Wałecką, Dąbrowskiego kierujemy się na rynek skąd rozpoczęliśmy nasz szlak.

INNE SZLAKI TURYSTYCZNE

PO DRODZE

Portal turystyczny

PODRÓŻE MAŁE I DUŻE

Wyprawy, wycieczki, podróże, ciekawe miejsca i obiekty w portalu turystycznym
www.po-drodze.eu

ZAMCZYSKA

Zamczysko

ZAMKI I ZAMCZYSKA

Zamki i zamczyska w Polsce i nie tylko. Opisy, ciekawe zdjęcia w portalu
www.zamczyska.eu

ZABYTKI

Zabytki

ŚLADAMI ZABYTKÓW

Zabytkowe budowle, ratusze, pałace, mury obronne, kamieniczki i wiele innych które warto zobaczyć
www.zabytkowo.eu

WYCIECZKI TURYSTYCZNE

Wycieczki turystyczne

WYCIECZKI NA WEEKEND

Jednodniowe i weekendowe wycieczki rodzinne do najciekawszych miejsc w Polsce w portalu
www.wycieczkowo.eu

polskie krajobrazy

Polskie krajobrazy

widoki, pejzaże, krajobrazy

Widoki, pejzaże, zachody słońca, przyroda i wszystko co z nią związane w serwisie
www.polskie-krajobrazy.pl

ZOBACZ SPIS WSZYSTKICH SZLAKÓW ROWEROWYCH,
I WYBIERZ ODPOWIEDNI DLA SIEBIE.
NOWE SZLAKI
Szlak kajakowy Regi Długi na 136 km, podzielony na 8 etapów szlak kajakowy rzeki Regi. więcej
Szlak kajakowy Drawy 10 etapów, 120 km. w tym 40 km. przez Drawieński Park Narodowy malowniczymi zakolami rzeki Drawy. więcej
OGŁOSZENIA
  • Jeśli lubisz podróżować i chcesz opisywać szlaki turystyczne w Polsce prosimy o kontakt. Z przyjemnością nawiążemy współpracę. Nasz adres e-mail: biuro@polskie-szlaki.eu
    - Przemysław Lange, Administrator
  • Nawiążemy współpracę z osobami piszącymi przewodniki turystyczne. Tematyka to szlaki turystyczne w Polsce, miejscowości, zabytki, regiony. Książki wydamy i opublikujemy w formie e-booka. Nasz adres e-mail: biuro@polskie-szlaki.eu
    - Przemysław Lange, Administrator
  • Nawiążemy współprace z osobami zajmującymi się fotografią. Tematyka to krajobraz, pejzaże, widoki, zabytki, miejscowości, przyroda. Zdjęcia przyrody i widoków muszą dotyczyć szlaków turystycznych w Polsce. Nasz adres e-mail: biuro@polskie-szlaki.eu
    - Przemysław Lange, Administrator